hamburger icon
close menu icon

Confranc Station: Luksusowy hotel w opuszczonym dworcu kolejowym

Udostępnij/Share: facebook icon twitter icon linkedin icon instagram icon

Głęboko w Dolinie Aragonii w Hiszpanii opuszczony dworzec Cranfranc został przekształcony w luksusowy hotel. W pobliżu Pirenejów, niedaleko granicy z Francją, stacja była opuszczona przez dziesięciolecia po jej zamknięciu w 1970 roku. Po oszałamiającej historii aresztowań, szpiegostwa i handlu złotem stacja Cranfranc przyjmuje gości od styczniu 2023 roku.

image

Stacja została otwarta w 1928 roku, a w ceremonii uczestniczyli król Hiszpanii i prezydent Republiki Francuskiej. Ze względu na położenie odegrała aktywną rolę podczas II wojny światowej, gdzie przed rządami nazistów stacja stała się bramą do wolności dla niektórych europejskich Żydów.

Ramón Javier Campo Fraile, autor projektu Canfranc, powiedział CNN Travel w 2017 r., że „w pierwszych latach wojny światowej, od 1940 do 1942 r., tysiące Żydów uciekło pociągiem z Canfranc do Lizbony i Stanów Zjednoczonych”. Według Campo Fraile malarze Max Ernest i Marc Chagall oraz amerykańska artystka estradowa Josephine Baker byli wśród tych, którzy przejechali przez stację. Ucieczka przez Canfranc stała się trudniejsza, ponieważ stacja stała się miejscem aresztowań. Pogłoski o nazistowskim handlu złotem przez stację Canfranc trwały od lat i zostały ostatecznie potwierdzone w 2000 roku.Stacja leżała uśpiona przez dziesięciolecia, aż rozpoczęto prace nad przekształceniem wciąż pięknego, ale od dawna zaniedbanego budynku w hotel prowadzony przez Barcelo Hotel Group. Po latach drobiazgowej modernizacji Hotel Canfranc Station powitał pierwszych gości w styczniu 2023 roku.

Dużym wyzwaniem było zachowanie jego historii. Prawie 100-letni budynek został dostosowany do standardów i udogodnień nowoczesnego hotelu. Architekt Thomas O'Hare starał się przywołać lata 20. XX wieku poprzez wystrój, łącząc współczesne i nostalgiczne elementy z kulturą Aragonii, przekształcając stację w historyczną ikonę.

„Pokoje, bar i restauracja odzwierciedlają ten przyjemny klimat nowoczesnego wnętrza z ciężkim gestem w stosunku do historii podróży koleją”
– powiedział O'Hare. „Wygląd zewnętrzny jest bardzo okazały i z pewnością sprawia wrażenie podróży z innej epoki”.W hotelu znajdują się 104 pokoje, w tym cztery apartamenty. Jest strefa wellness z basenem i trzema restauracjami. To, co kiedyś było halą dworcową, jest teraz recepcją hotelu.

Menadżer hotelu Canfranc María Bellosta powiedziała, że szczególną uwagę poświęcono każdemu szczegółowi procesu modernizacja. „Chcieliśmy zachować jego DNA, ducha międzynarodowego kolei” — wyjaśniła Bellosta.Źródło: CNN Travel

REKLAMA
ads
REKLAMA
ads
HotelExplorer.pl korzysta z plików cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz
analizowania ruchu na stronach i w Internecie - zgodnie z Polityką prywatności.
Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie cookie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Polityka prywatności
Zgoda